Už to budou skoro tři měsíce, co Apple představil nový macOS 10.13, který nese jméno High Sierra. Už samotným názvem nám chce Apple říct, že nemáme čekat žádné velké viditelné změny, ale hlavně vylepšení předchozího systému. A právě tyto změny, které jsou pod „kapotou“ mi naznačili, že se Apple přece jen úplně nevykašle na „Pro“ uživatele.

JSOU POČÍTAČE MAC NA ÚPADU?

Pravdou je, že poslední dva až tři roky jsem si úplně nebyl jist tím, kam Apple míří s Macem. Měl jsem pocit, že zatím co Microsoft se vyhoupl s Windows 10, tak macOS stagnuje. To samé se odehrávalo i u hardwaru, protože zatímco Microsoft se snažil uvést nějaké nové a popravdě i zajímavé produkty, tak my jsme čekali (a u některých stále čekáme) na nějaký větší update. Vypadalo to, že tým Macu je nějaká zaprášená místnost, kde pracuje „jen uklízeč“ a Mac se prostě časem zruší. Když tedy na podzim 2016 Apple představoval nové MacBooky Pro, tak jsem byl plný očekávání, které během prezentace, a hlavně na konci rychle zmizelo.

Abych to objasnil, tak mě osobně nevadí absence portů a řešení, kdy máte v počítači pouze USB-C/Thunderbolt 3 a vidím ho jako řešení, které bude jednou převládat. Spíš mě zarazila cena, kterou Apple opět zvýšil a podle mého je to cena, která se už velmi špatně odůvodňuje. K tomu všemu vám už Apple v balení nedá kabel od zdroje do zásuvky, aby byla nabíječka delší, ale můžete si ho koupit za 629,- Kč. Taky nedostane hadřík na utíraní displeje (kdysi jste dostali hned dva) a k tomu všemu USB-C kabel, který dostane je pouze napájecí, takže s ním nepřipojíte jiný Mac přes Target mode a opět si jdete koupit další kabel. Prostě když už si kupuji notebook, který je opravdu drahý, tak by tohle měla být samozřejmost.

Byl to pro mě jasný důkaz, že Apple už hlavně „rýžuje“ a kvalita se pomalu vytrácí. Když pak Phil Schiller prohlásil, že udělali nějakou tu chybu, tak se mi tomu nechtělo moc věřit, ale když dodal, že udělali chybu i s Macem Pro a na jaře 2018 bude nový modulární Mac Pro, tak mě napadlo, že se v Applu asi trochu chytli za hlavu.

WWDC 2017

Z těchto důvodů jsem nevěděl, co od WWDC čekat a už vůbec ne od nového macOS 10.13. Pravdou je, že jsem tajně doufal v něco z čeho mi trochu „spadne pusa“. Popravdě? Pusa mi sice nespadla, ale ukázali novinky, s kterýma jsem velmi spokojen.

Úplně nechci rozebírat ty viditelné změny, protože zazněli na hlavní keynotě během WWDC, a taky o nich už všichni psali. Stručně řečeno mě z těch viditelných novinek nejvíc potěšilo Safari, které má spoustu nových funkcí na ochranu soukromí. Velmi mě taky zaujalo vylepšení Fotek/Photos, které tady podle mě mělo být dávno, a nakonec vylepšení Poznámek, kde lze vytvářet tabulky.

Daleko zajímavější jsou ty novinky pod „kapotou“, které mi dokazují, že se Apple na „Pro“ uživatele jen tak nevykašle.

NOVÝ FILE SYSTÉM

Začnu s novým file systémem APFS, který nám nahradí již letitý HFS+. Nový file systém je už od začátku psán tak, aby perfektně fungoval na „SSDéčku“. Dostane se nám tedy určitého zrychlení například při kopírováni větších souborů.

Hlavní výhody APFS:

  • Šetří místo na disku 
  • Soubory jsou při kopírování klonovány
  • Rychlejší zjištění velikosti adresáře
  • Snapshoty 

Mě osobně jakožto uživatele Maca Pro 2010 zaujala podpora NVMe SSDdisků, které dosahuji velkých rychlostí a nejsou tak drahé. V mém případě, tak stačí koupit PCI-E kartu, která mi nabídne sběrnici M.2 a mohu takové „SSDéčko“ připojit.

V MacBookách Air a Pro má Apple upravenou verzi mini PCI-E (v některých modelech je snad zase jiná sběrnice…), takže jsem si myslel, že na nějaký levnější upgrade se super rychlím SSD můžeme zapomenout. Později jsem narazil na stránku, která nabízí malé redukce ze sběrnice, kterou používá Apple v Macboocích na sběrnici M.2.

Bohužel nemůžeme hned jásat, protože jsem se na jednom fóru dočetl, že v některých Macách (hlavně těch starších) nepůjde bootovat z NVMe SDD, protože to nepodporuje chipset. Jinde jsem zase četl, že to půjde. Rozhodl jsem se, že po uvedení finální verze macOS 10.13 NVMe SSD vyzkouším v MacBooku Pro i v Macovi Pro a o výsledku budu informovat.

NOVÉ MOŽNOSTI S METALEM

Apple dlouhodobě využíval grafického API (Application Programming Interface) OpenGL. Nicméně tato knihovna se před několika lety začala ukazovat jako nedostačující pro 3D grafiku. A to hlavně v momentě, kdy hrajete ve vysokém rozlišení (například 4K a 5K).  Z mého pohledu bylo OpenGL jeden z hlavních důvodů, proč je na Mac málo her. Přiznejme si totiž že Direct3D/DirectX od Microsfotu je mnohem lepší.

Už jenom kvůli hraní na iOS potřeboval Apple přijít s lepším grafickým API, a tak v roce 2014 vznikl Metal, který kombinuje funkce podobné těm z OpenGL a OpenCL do jediného API. Celkově Metal dosahuje lepšího výkonu při renderu grafiky (například díky lepší synchronizaci mezi CPU a GPU). Nejvíce viditelný rozdíl je pak asi ve hrách, kdy při hraní ve vysokém rozlišení máte vyšší FPS.

Na letošním WWDC Apple představil Metal 2, který dorazí společně s macOS High Sierra. Kromě zlepšení grafického výkonu přináší i podporu externích grafický karet. Díky tomu budou moc všechny Macy, které mají Thunderbolt 3 připojit externí grafickou kartu (podle Applu někdy na jaře roku 2018) a využít její plný výkon. Podle mě to ocení hlavně uživatelé MacBooku Pro a slabšího iMacu, kterým chybí výkon na renderování videí nebo hraní her. Metal 2 přináší také podporu pro VR headsety, které jsou už delší dobou podporovány na Windows.

KONEC 32-BITOVÝCH APLIKACÍ

Na macOS High Sierra už nepůjdou spustit 32-bitové aplikace. Já to považuji za krok správním směrem, protože většina aplikací je už dnes 64-bitová. Nevýhoda to může být pro lidi, kteří používají staré aplikace, které se již nevyvíjí anebo nechtějí přejít na novější verzi.

PODPORA HEVC

Poslední věc, kterou bych rád zmínil je podpora kodeku HEVC (H.265). Například 4K video, které je v H.265 je o 40% menší než v H.264 a to při zachování stejné kvality obrazu.

SHRNUTÍ

Napsal jsem pouze ty nejviditelnější změny, které nastaly. Za všechny jsem moc rád a doufám, že tohle je u Applu nějaký nový začátek, který měl ukázat, že Mac pro „Pro“ uživatele mrtev není. Snad nás tedy čekají lepší zítřky.