Podle mě jeden z nejlepších a nejpopulárnějších počítačů/notebooků, které kdy Apple udělal. Ovšem život tohoto skvělého počítače se možná blíží ke konci. Rád bych shrnul jeho příběh a popovídal o jeho možné budoucnosti.

Trocha historie

V roce 2008 Steve Jobs během keynoty vytáhl z větší korespondenční obálky nový MacBook Air, který hned zaujal svými rozměry. Nevím jestli to byl v té době nejtenčí notebook (podle Jobse ano), ale rozhodně to byl jediný notebook, který měl krásný moderní vzhled, plnohodnotnou klávesnici a rozumný displej. Nesmíme zapomenout na to, že v té době byli notebooky (ty malé) poměrně omezené a nevýkonné.

Když už jsme u toho výkonu, tak první MacBook Air na tom nebyl nejlépe. Sice Intel pro Apple vyvinul speciální verzi procesoru Core 2 Duo, která byla menší, úpornější a zachovala si svůj “výkon” (podle mě právě tímto požadavkem Applu na Intel začal vývoj skutečně úsporných a výkonných procesorů pro ultrabooky).

Jenže tu bylo jedno ale a bylo to velké ALE. Jak asi víte, tak SSDéčka nejsou dodnes úplně levná záležitost (i když už je ta cena docela přijatelná) a už vůbec ne ty, které používá Apple. Teď si představte, že máte mít v roce 2008 notebook s SDDéčkem v základu s aspoň trochu rozumnou cenu. Bohužel tahle kombinace nešla dohromady. Takže základní MacBook Air měl 80 GB hard disk, který měl 4200 otáček (Steve Jobs říkal, že se jde o podobný disk, který dávali do iPodů). A tak se stal z prvního MacBooku Air předražený a velmi pomalý notebook.

O dva roky později Apple představil MacBook Air s kompletně novou konstrukcí, kterou si zachoval dodnes. Tehdy přibila i 11″ verze, která už dnes neexistuje. Tahle generace MacBooku Air už byla úplně jiná kapitola, protože Apple vyladil všechny mouchy a zlevnil. Hlavně v základní konfiguraci bylo 128 GB SSDéčko, které jej velmi zrychlilo (u 11″ bylo v základu 64 GB).

Podle mého názoru to byli právě verze 2010 a 2011, kterými si MacBook Air získal svoji popularitu.

MacBook Air dnes

MacBook Air sice neprošel poslední dva roky žádným updatem (změnu procesu v základu nepočítám), ale pořád jde o notebook, který má i na dnešní poměry hodně co nabídnout. Mnohdy ho doporučuji lidem, kteří nemohou využít MacBook Pro nebo jim naopak nestačí MacBook.

Řekl bych, že je to dost dobře nejlepší MacBook, který Apple kdy udělal, protože nabízí to nejlepší z MacBooku (přenosnost, výdrž) a MacBooku Pro (konektivita, vyšší výkon než u MacBooku). Pro studenty, kteří nepotřebují výkon MacBooku Pro je MacBook Air skvělá volba.

Nicméně Apple se rozhodl, že chce primárně prodávat MacBook Pro bez Touch Baru, a tak nechal MacBook Air v prodeji jenom proto, aby mohl “rýžovat” více peněz. Zachováním MacBooku Air v prodeji může Apple prodávat základní MacBook Pro za vyšší cenu.

Jasně z pohledu prodejce to je pochopitelný krok, protože vývoj MacBooku Air je dávno zaplacený, ale Apple tohle nemusí mít zapotřebí. Stejná praktika je u Macu Mini, Macu Pro. Jsou to stroje, které neviděli update roky a Apple je pořád prodává za původní cenu. Je jasně vidět, že Applu jde jen o “rýžování”.

I přes vyšší cenu (starý hardware) je MacBook Air pořád počítač, který svým způsobem překonává konkurenční notebooky.

BUDOUCNOST

Teď k tomu nejdůležitějšímu, protože Apple má doslova otevřené dveře k tomu, aby vytvořil nejúspěšnější a nejprodávanější notebook. V podstatě stačí, aby do MacBooku Air dali nový procesor, Thunderbolt 3 a možná Full HD display. S rozumně stanovenou cenu okolo 899-999$.

Vznikl by tím notebook, který by neměl téměř žádnou konkurenci a Applu by určitě navýšil procenta nejen ve školství. Apple by prostě vytvořil notebook, který by se dal nazvat jako “game changer”.

No tak tohle se na 99% nestane 😃

Filosofie Applu je totiž hodně jiná a nikdy mu moc nešlo o prodejní čísla, kterými by ovládl trh. Jim jde totiž o nejlepší uživatelský zážitek (a “rýžování” peněz 😃 ). Pravdou je, že Apple se snaží udělat počítač z iPadu a je přesvědčený o tom, že většině lidí to stačí. Zde musím s Applem trochu souhlasit, protože průměrný uživatel potřebuje jen připojení k internetu a iPad může dnes z velké části stačit.

Naopak si neumím úplně představit, že student vysoké školy bude psát semestrální/bakalářskou práci na iPadu s připojenou klávesnici. Přece jen plnohodnotný počítač zde nabídne mnohem větší pohodlí.

Přesně tohle je důvod proč Apple pravděpodobně nepředstaví vysněný aktualizovaný MacBook Air, protože jejich zájem je prodávat iPad (převážně dražší iPad Pro) a levný, aktualizovaný MacBook Air by tyto prodeje pouze kanibalizoval. A pro ty, kteří chtějí něco víc než iPad a zároveň nechtějí lehce starší MacBook Air Apple nabízí 12″ MacBook, nebo MacBook Pro bez Touch Baru.