Moc příspěvků na blog nepíšu, protože tomu nemohu věnovat drahocenný čas. Nicméně to co se stalo dneska mi ten čas udělalo a mam konečně šanci něco napsat. Jak to, že mam najednou čas? No to vyplývá z názvu 🙂

Ti co tenhle příspěvek budou číst, tak asi vědí, že dnes 12.7.2018 cca od 15:30 má Wedos výpadek některých služeb (Webhosting, VPS, VPS ON), který stále trvá v době, kdy jsem zasedl k počítači (cca v 18:50) a začal psát tento příspěvek na blog, který je od roku 2013 hostován u Wedosu.

Je wedos pro amatéry?

Než budu pokračovat, tak bych rád nějak stručně řekl proč hostuji u Wedosu. Když přišel Wedos na trh někdy v roce 2012, tak nabídl služby se skvělými parametry za bezkonkurenční ceny. Tyhle ceny tenkrát neměl opravdu nikdo. Ještě jako student jsem se rozhodl Wedos vyzkoušet a byl jsem maximálně spokojen, jak si ostatně můžete přečíst v jediném článku, který zůstal z původního blogu.

Postupně jsem k Wedosu přesunul všechny projekty a všechny nové tam začínal, když jsem začal podnikat, tak Wedos byla jediná volba. Doporučoval jsem ho všude a mnohokrát Wedos hájil, protože mi prostě přišlo, že lidi chtějí za tu cenu i správu webu. Prostě obecně jsem měl pocit, že Wedos byl v právu. Jen jednou jsem řešil dlouhý a nepříjemný výpadek, která se stal někdy v létě 2014, když bylo celé data centrum offline.

Zpátky k dnešnímu výpadku. Za tu dobu mám u Wedosu mnoho webhostingů a můžu vypozorovat, že nefungují všechny webhostingy koupené cca od listopadu 2017 (možná trochu později), kdy Wedos představoval novou generaci webhostingu NoLimit a přecházel na nový druh serveru.

Upřímně? Mam pocit, že od té doby šla kvalita opravdu dolů, protože za poslední pár měsíců už to je poněkolikáté co budu řešit kompenzaci za nefunkční webhosting. Zajímavé je, že původní webhostingy NoLimit z let 2012, 2013, 2014, 2015 a 2016 fungují celou dobu bez problému. Pokud tohle čte někdo z vedení, tak se ptám, kde je problém? Co je jinak?

Přejdu jinam?

No to ještě nevím, ale momentálně mám v hlavě dva různé důvody, které živí tuto myšlenku.

První z nich je docela banální. Dnes jsem chtěl přesunout tento blog na adresu jablecnyajtak.cz, kde bych rád do budoucna rozvíjel Jablečnou komunitu a natáčel k tomu i nějaká videa a tuhle doménu s webhostingem si nechat na nějaké jiné účely. Problém je v tom, že webhosting pro jablecnyajtak.cz jsem kupoval na začátku tohoto roku a už je na nové generaci NoLimit, takže aktuálně nefunguje.

Druhý důvod je mnohem, ale mnohem složitější. Mohu totiž stále svým/našim klientům s čistým svědomím doporučovat webhosting od Wedosu, když pořád řeším nějaké kompenzace za výpadky? Pokud jde o malou webovou prezentaci, tak to většině klientů nevadí, ale pokud jde o weby, kde se lidé přihlašují do studií nebo to je E-shop, tak je to trochu problém. Tyhle weby sice u Wedosu běží na lepším NoLimit extra, ale ten nejde taky.

Proč nepřejdu aspoň na VPS?

Tuhle problematiku řeším už delší dobu a s rostoucím počtem klientů je to nevyhnutelné. Už před půl rokem jsem uvažoval nad VPS, protože webhostingů je opravdu mnoho a VPS mi nabídne jednoduší správu všech a ušetří čas. Navíc by to vyřešilo tyhle výpadky webhostingů a byl bych kvůli klientům v klidu.

Jenže Wedos má dnes i výpadek VPS a co vím, tak jich poslední dobou taky nebylo zrovna málo… Takže tohle asi nebude optimální řešení, jak si udržet náročnější klienty, které tyhle výpadky moc nesmějí mít.

Opravdu mnohokrát jsem Wedos na internetu hájil a jako ajťák moc dobře rozumím tomu, že tyhle věci se prostě stávají a kdyby to byl jediný výpadek po dlouhé době, tak tady asi nesedím a nepíšu tento článek. A byť jsem stále spokojený zákazník několika webhostingů koupených před létem 2017, tak jsem zároveň nespokojený zákazník všech webhostingů koupených od podzimu 2017. A dost možná právě díky této nespokojenosti budu nucen koupit VPS jinde.

O možném výběru konkurence napíšu možná někdy příště 🙂

PS

Právě je 20:20 a já dopsal tento článek a výpadek služeb nadále pokračuje.

UPDATE 21:10 – Webhostingy už fungují 🙂 

UPDATE 15.7.2018 – WEDOS mi dal poměrně solidní kompenzaci v podobě 5 měsíců zdarma. Popravdě jsem čekal menší. Nicméně mi to nebrání v tom, že se podívám po konkurenci. Aspoň zjistím, jak na tom jsem.