Stavba WiFi antény – co potřebujete

Kdysi dávno jsem se podílel na webu, který se zabýval stavbu WiFi antén. Tento web už dávno neexistuje, ale našel jsem v počítači staré příspěvky z webu. Byla by škoda, aby byla smazána, takže je všechny přidám na web 🙂


Párkrát jsem potřeboval na nějakou akci silnou WIFI anténu. A protože se mi nechtělo kupovat drahou anténu, tak jsem si postavil vlastní. Rozhodl jsem se, že vám tu napíšu nějaké návody na antény. Abyste mohl vůbec anténu postavit potřebujete měřič síly pole. Jak ho postavit naleznete v tomto článku.

Na experimenty s anténami je potřeba aspoň minimální vybavení pro měření jejich funkčnosti. Měřič síly pole je právě tím minimálním vybavením, které potřebujete. Na internetu dokážete vygooglit spoustu zapojení i provedení. Já jsem pro Vás připravil návod, který zvládne téměř každý. Záměrně píšu téměř, protože bude potřeba zapájet SMD diodu, ale není se čeho bát, ani v případě použití pistolové pájky. Směle do toho! Hlavně odstranit třesavku rukou.:-) Jednodušší návod a pro naše účely dobře fungující MSP snad ani neexistuje.

Zisková anténa s VF detektorem + Multimetr = Měřič síly pole

Materiál:

  • Anténka HB9CV podle návodu
  • Silnější Cu drát na připojení BNC k multimetru
  • konektor BNC-male na kabel
  • konektor BNC-female panelový
  • Schottky dioda BAS 70 (stojí cca 5,-Kč)
  • Keramický kondenzátor 1nF i více (já jsem použil 22nF)
  • Multimetr s rozsahem mV (obyčejný stojí cca 140,-Kč)

Doba výroby:

  • 30 minut

Cena:

  • max. 200,- Kč (včetně multimetru)

Výroba:

Podle návodu publikovaného na těchto stránkách vyrobíme anténku HB9CV.Anténu pro měřič síly pole neladíme, je to ztráta času!! Mezi středový vodič koaxiálního kabelu a místo napájení antény zapájíme VF diodu (já jsem použil BAS 70, protože je dobře dostupná, ale fungovat budou určitě i jiné typy určené pro aplikace kmitočtů GHz). BAS 70 je dioda SMD, ale při troše šikovnosti jí zapájíte i pistolovou pájkou, jen je potřeba připravit si na kabelu i na místě napájení antény cínovou kapku, do které po ohřátí pinzetou ponoříte nožičku diody. Pozor na polaritu diody!! Paralelně k diodě zapájíte kondenzátor. Kabel od antény zakončíte konektorem BNC. Na panelový konektor BNC  naletujete nožičky z drátu (nebo přímo el. banánky), které zapíchnete do příslušných dírek multimetru (vyhoví opravdu jakýkoliv s rozsahem mV, já používám 20 let starý digitální Rohde&Schwarz), na němž zvolíte rozsah měření mV. A je to.:-) Hodně zábavy, funguje to na první pokus.

 

sonda_meric_sily_pole

HB9CV_meric

30032010142

30032010141

30032010140