Když vám řeknu, že jsem ajťák a používám zařízení Applu, tak mi buď většina lidí nebude věřit, nebo mi řekne, že jsem blázen. Proč? Přeci proto, že produkty Applu jsou do určité míry uzavřené a nemůžu si hrát se systémem (Možnosti jailbreaku vynechávám). Možná u iOS to pravda je, ale na počítače Mac takhle koukat nemůžete.

Proč Apple?

Přece jen každým rokem se mi na tuto otázku odpovídá hůř a hůř. Proč? No asi začnu od začátku. Když jsem byl malý a poznal produkty Applu (tenkrát ještě PowerMac), bylo to pro mě zařízení pro profesionály. Jak rostla má záliba v editaci videa, programování nebo čistě ve správě počítače, tak jsem po Macu moc toužil. Bohužel jsem na něj neměl peníze, a taky jsem hodně hrál hry, takže jsem chtěl i herní počítač.

Proto jsem měl jen iPad a iPhone, ale když jsem nastupoval na střední školu, tak mě hraní her přestalo bavit. Pořídil jsem si tedy svůj první Mac (sice jsem s Macem byl už ve styku dlouho, ale tenhle byl prostě můj). Byl to MacBook Pro retina 13″, který mam dodnes. A když jsem ho konečně měl, tak jsem se cítil jako “master” 😀 . Konečně jsem se cítil jako 100% Applař, byť jsem stále používal herní počítač pro hraní her.

Jak čas plynul, tak jsem se dostal na školní praxi do jednoho Apple servisu, kde se mi naskytla možnost koupit výhodně iMac 27″ mid 2011 v druhé nejvyšší specifikaci. Neváhal jsem ani chvíli a koupil ho. V té době jsem taky prodal své herní PC, protože jsem úplně přestal hrát a začal se věnovat jen práci. Už jsem 100% fungoval na Macu.

Tak trochu to byl splnění dětský sen fungovat jen zařízeních pro profesionály, bohužel se tenhle kompletní přechod konal v roce 2015. Co bohužel, já jsem spokojen, ale přece jen musím říct jedno. Sám vidím, že Apple není to co býval v oblasti Maců. Lepší by bylo asi říct, že za poslední roky trochu kašle na profesionály, protože pro normální lidi je Apple zařízení plně dostačující, ale já bych za ty peníze někdy chtěl prostě víc. Navíc OS X poslední dobou trochu stagnuje, zatím co Windows 10 lehce OS X dohnal (pokud vynechám to špehování 😀 ).

Né vše je dokonalé

Bohužel to není někdy všechno a mam pocit, že někdy kvalita produktů Applu upadá. Například 480p webkamra v MacBooku 12″. To je prostě věc, kterou asi nikdy nepochopím. Pokračovat mohu tím, že nejvýkonnější Mac, který Apple nabízí byl naposledy aktualizován na podzim 2013. To samé je u Maca Miniho… Ten sice byl aktualizovaný na podzim 2014, ale ona to moc aktualizace nebyla. Apple sice nabídl nové procesory, ale zrušil čtyř-jádrovou   verzi, znemožnil upgrade RAM, zdražil a v základní verzi nechal HDD o rychlosti 5400 otáček za minutu. A asi bych takhle našel i další věci, ale popravdě je radši nebudu hledat.

Opravdu se tedy vyplatí pořídit za velké peníze Maca? Přesto, že jsem si tady stěžoval, tak moje odpověď zní Ano! Pořád je to v mnoha ohledech to nejlepší na trhu. Teď tady zase mohu vyjmenovávat ty pozitivní věci. Windows 10 podle mě sice lehce OS X “dohnal”, tak z praxe vím, že ve stabilitě je OS X lepší. Dalším důležitým faktorem je bezpečnost, která je u OS X prostě větší a o dost. Další skvělou věcí je, že MacBooky mají skvělou výdrž baterie (i po dvou letech) a ve škole není žádný notebook, který by vydržel bez nabíječky to co můj MacBook. Navíc má kvalitní konstrukci, která opravdu vydrží. Za ty dva roky co ho mám, tak jsem s ním neřešil jediný problém! A takovýhle výhod bych mohl vyjmenovat daleko víc.

Když tedy porovnám těch pár věcí, které mi vadí (třeba má k tomu Apple důvod, který nevidím 😀 ) s pozitivy, tak dojdu k závěru, že pozitiv je víc. Proto si myslím, že produkty Applu mohou být stále pro profesionály, byť se mi/nám to někdy nezdá.

jak mi volal Apple

Závěrem se mohu podělit i o historku s iPhone 5, která se mi stala v srpnu 2015 při letu z Londýna do Prahy. Během startu se mi nafoukla baterie a telefon byl už půl roku po záruce. Říkal jsem si, že to do září nějak přežiji a počkám na iPhone 6S, protože jsme stejně plánoval upgrade na 6S Plus. Nakonec mi to nedalo a o problému jsem napsal do Applu. Druhý den mi zavolala milá paní centrály Applu v Irsku. Sdělila mi, že telefon jako takový se sice po záruce, ale díky nafouklé baterce mám právo na kompletní výměnu. V ten moment jsem zůstal stát s otevřenou pusou! Zašel jsem v Praze do autorizovaného servisu a během tří dnů jsem měl kompletně nový iPhone 5!

Tahle péče o zákazníka se mi prostě libí, a taky to je jeden z hlavních důvodů proč se nehodlám vrátit zpátky k Windows nebo přejít na Android. Tím bych tento článek i uzavřel. Děkuji všem, kteří to dočetli až jsem 🙂